تبلیغات
تماس با ما
کد تماس با ما
ظهور منجی بشریت - آخرالزمان در یهود و مسیحیت
ظهور منجی بشریت
چه انتظار عجیبی ! نشسته ایم و گفته ایم خدا کنه که بیایی ...
نوشته شده در تاریخ 28 بهمن 90 توسط علیرضا شیدا | نظرات ()

آخرالزمان

در

مسیحیت


آخرالزمان مسیحی

نویسنده:ف. شفیعی سروستانی

در تعالیم بسیاری از ادیان خبر از وقوع آخرالزمان و پایان دنیا در زمان نامشخصی در آینده آمده است. در حالیكه چنین حادثهای با نابودی تمدن بشری یا پاكسازی زمین از زندگی انسان، در اذهان تجلی مییابد، مذاهب آزاداندیش معمولاً با نگاه تشبیهی به آن نگریسته و آن را نمادی از مرگ میدانند.

اغلب مذاهب در تعالیم خود ادعا میكنند «برگزیدگان» یا «شایستگان» مذهب حقیقی واحد، از حوادث آینده در امان خواهند ماند و به پاس كشمكشها و رنجهایی كه در این میان تحمل كردهاند به سوی بهشت رهنمون میشوند. همچنین گفته شده ناشایستگان (بیایمانان یا پیروان دیگر ادیان) با زندگی ابدی در دوزخ، سرگردانی معنوی یا نابودی روبرو میشوند. از منظر دیدگاههای میانهروتر بهشت و جهنم واقعی نبوده، تشبیهی از حالات روحانی و معنوی در زندگی و یا بعد از آن به حساب میآیند.
این موضوع در كتب مذهبی با واژه «آخرتشناسی»1 شناخته شده و میتوان ردپای آنرا در ابتداییترین اعصار تمدن یافت. افسانههای مشهوری در ارتباط با پایان جهان وجود دارد. از جمله داستان «رگناروك»2 و كتاب مكاشفه. كتاب مكاشفه توصیفگر جنگ پایانی میان خیر و شر و «آرماگدون» پیشگویی شده از منظر مسیحیت میباشد.

مسیحیان اولیه در قرن اول میلاد نگرانیهایی از زمان وقوع آخرالزمان داشتند. آنها معتقد بودند آخرالزمان در زمان حیاتشان روی خواهد داد. «پل» (حواری) پایان جهان را با درد زایمان مقایسه كرد و این مقایسه، چنین مینمود كه جهان در حال حاضر آبستن نابودی خود است. اما هیچ كس نمیدانست كی اتفاق خواهد افتاد. زمانی كه پیروان پل در «تسالونیكا» توسط رومیها مورد اذیت و آزار قرار میگرفتند، بسیاری گمان میكردند این نشانة نزدیكی آخرالزمان است. با این وجود شك و تردید گسترش مییافت. در دهة 90 مسیحیان میگفتند: «ما این چیزها را در زمان پدرانمان هم شنیدهایم [پایان جهان]. اما ببین ما پیر شدهایم و هیچ كدام اتفاق نیافتاد
در دهة 130 «سنت ژاستین مارتیر»9 ادعا كرد خدا به این دلیل پایان جهان را به تأخیر انداخته كه میخواهد گسترش مسیحیت را در سراسر جهان مشاهده كند. در دهة 250 میلادی، «سنت سپرییان»10 نوشت كه گناهان مسیحیان در آن زمان مقدمه و گواه نزدیكی پایان بوده است. با این حال تا قرن سوم بیشتر مردم معتقد بودند زمان پایان بسیار فراتر از زمان حیاتشان است.
این عقیده وجود داشت كه مسیح غیبگویی دربارة آینده را تقبیح نموده و به این سبب این تلاشها برای پیشگویی آخرالزمان بیثمر میماند. با این وجود به كمك عقاید یهودی پیشگوییها ادامه مییافت. با استفاده از این سیستم، تاریخ پایان در 202 میلادی ثبت شد. اما وقتی این تاریخ سپری شد همة امیدها روی سال 500 میلادی تمركز یافت. با گذشت این تاریخ، زمان پایان در افق محو شد و بهطور فزایندهای دور شمرده شد.
در حال حاضر بسیاری از مسیحیان معتقدند آخرالزمان نزدیك است. بعضی فرقهها آنرا در زمان حیات خود یا اندكی بعداز آن میپندارند.

پینوشتها:

1. Eschatology.
2.« Ragnarok»
یا نابودی خدایان، اسطورة اسكاندیناویایی كه دربارة پایان عمر انسان و خدایان میباشد.
3. Arodah Zarah.
4. Tanna Debey Eliyahu.
5. Acharit Hayamim.
6. Luach
7. Olam Haba
8.
فرقه یهودیان باطنیگرا كه در قرن 18 در لهستان پایهریزی شد.
9. Saint Justin Martyr
10. Saint Cyprian

 



درباره وبلاگ

صلواتی بر محمد و خاندنش بفرست تا ظهورش به نزدیکی گراید هرچند بنظر ناچیز میرسد ولی به نوبه خودش دریای ست .
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چی بیشتر دوست دارین در کل ؟






نویسندگان
صفحات جانبی
دانشنامه مهدویت
 
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان